Ero sivun ”Main Hall” versioiden välillä
(61 välissä olevaa versiota 3 käyttäjän tekeminä ei näytetä) | |||
Rivi 1: | Rivi 1: | ||
{{Template:Buildings}} | {{Template:Buildings}}[[Category:Buildings]][[Category:Help]] | ||
[[Category:Buildings]] | |||
=== Kaupungintalo === | |||
====Merkitys==== | |||
Kaupungintalo on kaupunkisi keskus ja toimii päävarastonasi. Suurin osa rakennuksista on liitettävä kaduilla kaupungintaloon, jotta ne muuttuvat toiminnallisiksi. | |||
Rakennusta klikattaessa, avautuu tuotettujen resurssien luettelo. Kaupungintalo varastoi kolikoita, tarvikkeita ja tavaroita. Tavaroiden varastoinnilla ei ole rajoituksia. Kolikoiden ja tarvikkeiden varastokapasiteetin laajennus edellyttää kaupungintalon laajennusta. | |||
[[File:mainhall_tab1.png|center]] | |||
Kaupungintalo tarjoaa myös muinaisesineiden ja tuotannon tehostusten yhteenvedon. | |||
[[File:mainhall-relics.png|center]] | |||
''' | '''Tuotannon tehostus:''' Pelattaessa keräät mahdollisuuden lisätä pelin 9 tavaran tuotantoa. Pelin alussa olet saanut satunnaiset kolme tavaraa, joita voidaan tehostaa. Ne näkyvät listattuna Kaupungintalolla. Tuotannon tehostus edellyttää sen avaamista tutkimuspuussa sekä vastaavan [[World_Map|Muinaisjäänteen]] keräämistä [[World_Map|maailmankartalta]]. | ||
=== | ====Vaatimukset==== | ||
Kaupungintalo on saatavissa heti pelin alussa. Tämän rakennuksen saamiseen ei liity vaatimuksia. | |||
Sitä voi siirtää, mutta sitä ei voi myydä eikä rakentaa uudelleen. | |||
=== | |||
===Kaupungintalon yhteenveto === | |||
====Haltijoiden kaupungintalo ==== | |||
{| style="text-align: center" | {| style="text-align: center" | ||
!colspan="10"| | !colspan="10"|Tietoa Haltijoiden kaupungintalosta | ||
|- | |- | ||
|Taso | |||
|colspan="4"|Vaatimukset | |||
|Kustannukset | |||
|colspan="4"|Edut | |||
|- | |- | ||
| | ||[[File:Level small.png|Taso]] | ||
|[[File:field_small.png| | |[[File:field_small.png|Koko]] | ||
|[[File:population_small_elves.png| | |[[File:population_small_elves.png|Väestö]] | ||
|[[File: | |[[File:Culture_icon_elves.png|Kulttuuri]] | ||
|[[File:time_small.png| | |[[File:time_small.png|Rakennusaika]] | ||
|[[File:coin_small.png| | |[[File:coin_small.png|Kolikot]] | ||
|[[File:coin_small.png| | |[[File:coin_small.png|Kolikot]]Kapasiteetti | ||
|[[File:supply_small.png| | |[[File:supply_small.png|Tarvikkeet]]Kapasiteetti | ||
|[[File:help_small.png| | |[[File:help_small.png|Naapuriapu]]Palkinto:[[File:coin_small.png|20px|Kolikot]] | ||
|[[File:help_small.png| | |[[File:help_small.png|Naapuriapu]]Vaikutus:[[File:coin_small.png|20px|Kolikot]] | ||
|- | |- | ||
|1 | |1 | ||
Rivi 68: | Rivi 69: | ||
|24 | |24 | ||
|22 | |22 | ||
| | |3t 53m | ||
|14.000 | |14.000 | ||
|130.000 | |130.000 | ||
Rivi 79: | Rivi 80: | ||
|33 | |33 | ||
|45 | |45 | ||
| | |4t 53m | ||
|35.700 | |35.700 | ||
|220.000 | |220.000 | ||
Rivi 90: | Rivi 91: | ||
|44 | |44 | ||
|78 | |78 | ||
| | |6t 05m | ||
|63.400 | |63.400 | ||
|340.000 | |340.000 | ||
Rivi 101: | Rivi 102: | ||
|49 | |49 | ||
|65 | |65 | ||
| | |7t 30m | ||
|102.000 | |102.000 | ||
|480.000 | |480.000 | ||
Rivi 112: | Rivi 113: | ||
|68 | |68 | ||
|79 | |79 | ||
| | |9t 10m | ||
|156.000 | |156.000 | ||
|680.000 | |680.000 | ||
Rivi 123: | Rivi 124: | ||
|85 | |85 | ||
|93 | |93 | ||
| | |11t 05m | ||
|225.000 | |225.000 | ||
|910.000 | |910.000 | ||
Rivi 134: | Rivi 135: | ||
|97 | |97 | ||
|107 | |107 | ||
| | |13t 16m | ||
|307.000 | |307.000 | ||
|1.200.000 | |1.200.000 | ||
Rivi 145: | Rivi 146: | ||
|127 | |127 | ||
|122 | |122 | ||
| | |15t 46m | ||
|416.000 | |416.000 | ||
|1.600.000 | |1.600.000 | ||
Rivi 156: | Rivi 157: | ||
|156 | |156 | ||
|137 | |137 | ||
| | |18t 36m | ||
|553.000 | |553.000 | ||
|2.000.000 | |2.000.000 | ||
Rivi 167: | Rivi 168: | ||
|209 | |209 | ||
|153 | |153 | ||
| | |21t 46m | ||
|725.000 | |725.000 | ||
|2.400.000 | |2.400.000 | ||
Rivi 178: | Rivi 179: | ||
|235 | |235 | ||
|168 | |168 | ||
| | |25t 18m | ||
|927.000 | |927.000 | ||
|3.000.000 | |3.000.000 | ||
Rivi 189: | Rivi 190: | ||
|263 | |263 | ||
|185 | |185 | ||
| | |29t 10m | ||
|1.160.000 | |1.160.000 | ||
|3.600.000 | |3.600.000 | ||
Rivi 200: | Rivi 201: | ||
|332 | |332 | ||
|201 | |201 | ||
| | |33t 20m | ||
|1.440.000 | |1.440.000 | ||
|4.400.000 | |4.400.000 | ||
Rivi 207: | Rivi 208: | ||
|44.000 | |44.000 | ||
|- | |- | ||
|16 [[File:Dwarves_ico.png|15px|Tämä taso edellyttää kääpiötyylisen kaupungintalon tutkimista]] | |||
|6x6 | |||
|154 | |||
|310 | |||
|34t 00m | |||
|1.870.000 | |||
|5.000.000 | |||
|500.000 | |||
|15.000 | |||
|50.000 | |||
|- | |||
|17 | |||
|6x6 | |||
|304 | |||
|349 | |||
|34t 00m | |||
|2.320.000 | |||
|5.700.000 | |||
|570.000 | |||
|17.100 | |||
|57.000 | |||
|- | |||
|18 [[File:Fairies_ico.png|15px|Tämä taso edellyttää keijutyylisen kaupungintalon tutkimista]] | |||
|6x6 | |||
|345 | |||
|392 | |||
|1pvä 12t | |||
|2.380.000 | |||
|6.600.000 | |||
|660.000 | |||
|18.900 | |||
|63.000 | |||
|- | |||
|19 | |||
|6x6 | |||
|340 | |||
|439 | |||
|1pvä 14t | |||
|2.440.000 | |||
|7.700.000 | |||
|770.000 | |||
|21.000 | |||
|70.000 | |||
|- | |||
|20 [[File:Orcs.png|15px|Tämä taso edellyttää örkkityylisen kaupungintalon tutkimista]] | |||
|6x6 | |||
|489 | |||
|491 | |||
|1pvä 17t | |||
|2.500.000 | |||
|9.000.000 | |||
|900.000 | |||
|23.000 | |||
|78.000 | |||
|- | |||
|21 | |||
|6x6 | |||
|549 | |||
|549 | |||
|1pvä 19t | |||
|2.800.000 | |||
|10.400.000 | |||
|1.040.000 | |||
|26.000 | |||
|87.000 | |||
|} | |} | ||
=== | ====Ihmisten kaupungintalo ==== | ||
{| style="text-align: center" | {| style="text-align: center" | ||
!colspan="10"| | !colspan="10"|Tietoa Ihmisten kaupungintalosta | ||
|- | |- | ||
|Taso | |||
|colspan="4"|Vaatimukset | |||
|Kustannukset | |||
|colspan="4"|Edut | |||
|- | |- | ||
| | ||[[File:Level small.png|Taso]] | ||
|[[File:field_small.png| | |[[File:field_small.png|Koko]] | ||
|[[File:population_small_humans.png| | |[[File:population_small_humans.png|Väestö]] | ||
|[[File:culture_icon.png| | |[[File:culture_icon.png|Kulttuuri]] | ||
|[[File:time_small.png| | |[[File:time_small.png|Rakennusaika]] | ||
|[[File:coin_small.png| | |[[File:coin_small.png|Kolikot]] | ||
|[[File:coin_small.png| | |[[File:coin_small.png|Kolikot]]Kapasiteetti | ||
|[[File:supply_small.png| | |[[File:supply_small.png|Tarvikkeet]]Kapasiteetti | ||
|[[File:help_small.png| | |[[File:help_small.png|Naapuriapu]]Palkinto:[[File:coin_small.png|20px|Kolikot]] | ||
|[[File:help_small.png| | |[[File:help_small.png|Naapuriapu]]Vaikutus:[[File:coin_small.png|20px|Kolikot]] | ||
|- | |- | ||
|1 | |1 | ||
Rivi 254: | Rivi 320: | ||
|6X7 | |6X7 | ||
|24 | |24 | ||
| | |22 | ||
| | |3t 53m | ||
| | |14.000 | ||
| | |130.000 | ||
| | |13.000 | ||
| | |390 | ||
| | |1.300 | ||
|- | |- | ||
|4 | |4 | ||
|6x7 | |6x7 | ||
|34 | |34 | ||
| | |45 | ||
| | |4t 53m | ||
| | |35.700 | ||
| | |220.000 | ||
| | |22.000 | ||
| | |660 | ||
| | |2.200 | ||
|- | |- | ||
|5 | |5 | ||
|6x7 | |6x7 | ||
|37 | |37 | ||
| | |78 | ||
| | |6t 05m | ||
| | |63.400 | ||
| | |340.000 | ||
| | |34.000 | ||
| | |1.020 | ||
| | |3.400 | ||
|- | |- | ||
|6 | |6 | ||
|6x7 | |6x7 | ||
|53 | |53 | ||
| | |65 | ||
| | |7t 30m | ||
| | |102.000 | ||
| | |480.000 | ||
| | |48.000 | ||
| | |1.440 | ||
| | |4.800 | ||
|- | |- | ||
|7 | |7 | ||
|6x7 | |6x7 | ||
|67 | |67 | ||
| | |79 | ||
| | |9t 10m | ||
| | |156.000 | ||
| | |680.000 | ||
| | |68.000 | ||
| | |2.040 | ||
| | |6.800 | ||
|- | |- | ||
|8 | |8 | ||
|6x7 | |6x7 | ||
|75 | |75 | ||
| | |93 | ||
| | |11t 05m | ||
| | |225.000 | ||
| | |910.000 | ||
| | |91.000 | ||
| | |2.730 | ||
| | |9.100 | ||
|- | |- | ||
|9 | |9 | ||
|6x7 | |6x7 | ||
|107 | |107 | ||
| | |107 | ||
| | |13t 16m | ||
| | |307.000 | ||
| | |1.200.000 | ||
| | |120.000 | ||
| | |3.600 | ||
| | |12.000 | ||
|- | |- | ||
|10 | |10 | ||
|6x7 | |6x7 | ||
|137 | |137 | ||
| | |122 | ||
| | |15t 46m | ||
| | |416.000 | ||
| | |1.600.000 | ||
| | |160.000 | ||
| | |4.800 | ||
| | |16.000 | ||
|- | |- | ||
|11 | |11 | ||
|6x7 | |6x7 | ||
|157 | |157 | ||
| | |137 | ||
| | |18t 36m | ||
| | |553.000 | ||
| | |2.000.000 | ||
| | |200.000 | ||
| | |6.000 | ||
| | |20.000 | ||
|- | |- | ||
|12 | |12 | ||
|6x7 | |6x7 | ||
|178 | |178 | ||
| | |153 | ||
| | |21t 46m | ||
| | |725.000 | ||
| | |2.400.000 | ||
| | |240.000 | ||
| | |7.200 | ||
| | |24.000 | ||
|- | |- | ||
|13 | |13 | ||
|6x7 | |6x7 | ||
|223 | |223 | ||
| | |168 | ||
| | |25t 18m | ||
| | |927.000 | ||
| | |3.000.000 | ||
| | |300.000 | ||
| | |9.000 | ||
| | |30.000 | ||
|- | |- | ||
|14 | |14 | ||
|6x7 | |6x7 | ||
|278 | |278 | ||
| | |185 | ||
| | |29t 10m | ||
| | |1.160.000 | ||
| | |3.600.000 | ||
| | |360.000 | ||
| | |10.800 | ||
| | |36.000 | ||
|- | |- | ||
|15 | |15 | ||
|6x7 | |6x7 | ||
|340 | |340 | ||
| | |201 | ||
| | |33t 20m | ||
| | |1.440.000 | ||
| | |4.400.000 | ||
| | |440.000 | ||
| | |13.200 | ||
| | |44.000 | ||
|- | |||
|16 [[File:Dwarves_ico.png|15px|Tämä taso edellyttää kääpiötyylisen kaupungintalon tutkimista]] | |||
|6x7 | |||
|254 | |||
|310 | |||
|34t 00m | |||
|1.870.000 | |||
|5.000.000 | |||
|500.000 | |||
|15.000 | |||
|50.000 | |||
|- | |- | ||
|17 | |||
|6x7 | |||
|283 | |||
|349 | |||
|34t 00m | |||
|2.320.000 | |||
|5.700.000 | |||
|570.000 | |||
|17.100 | |||
|57.000 | |||
|- | |||
|18 [[File:Fairies_ico.png|15px|Tämä taso edellyttää keijutyylisen kaupungintalo tutkimista]] | |||
|6x7 | |||
|281 | |||
|392 | |||
|1pvä 12t | |||
|2.380.000 | |||
|6.600.000 | |||
|660.000 | |||
|18.900 | |||
|63.000 | |||
|- | |||
|19 | |||
|6x7 | |||
|340 | |||
|439 | |||
|1pvä 14t | |||
|2.440.000 | |||
|7.700.000 | |||
|770.000 | |||
|21.000 | |||
|70.000 | |||
|- | |||
|20 [[File:Orcs.png|15px|Tämä taso edellyttää örkkityylisen kaupungintalon tutkimista]] | |||
|6x7 | |||
|489 | |||
|491 | |||
|1pvä 17t | |||
|2.500.000 | |||
|9.000.000 | |||
|900.000 | |||
|23.000 | |||
|78.000 | |||
|- | |||
|21 | |||
|6x7 | |||
|549 | |||
|549 | |||
|1pvä 19t | |||
|2.800.000 | |||
|10.400.000 | |||
|1.040.000 | |||
|26.000 | |||
|87.000 | |||
|} | |} | ||
=== | ===Rakennustasot=== | ||
====Haltijoiden rakennustasot ==== | |||
{| align=center | {| align=center | ||
! | !Taso 1 | ||
! | !Taso 2 | ||
! | !Taso 3 | ||
! | !Taso 4 | ||
! | !Taso 5 | ||
|- | |- | ||
|[[File:01_town_hall_elves_01_cropped.png|120px]] | |[[File:01_town_hall_elves_01_cropped.png|120px]] | ||
Rivi 411: | Rivi 542: | ||
|[[File:01_town_hall_elves_05_cropped.png|120px]] | |[[File:01_town_hall_elves_05_cropped.png|120px]] | ||
|- | |- | ||
! | !Taso 6 | ||
! | !Taso 7 | ||
! | !Taso 8 | ||
! | !Taso 9 | ||
! | !Taso 10 | ||
|- | |- | ||
|[[File:01_town_hall_elves_06_cropped.png|120px]] | |[[File:01_town_hall_elves_06_cropped.png|120px]] | ||
Rivi 423: | Rivi 554: | ||
|[[File:town_hall_elves_10_cropped.png|120px]] | |[[File:town_hall_elves_10_cropped.png|120px]] | ||
|- | |- | ||
! | !Taso 11 | ||
! | !Taso 12 | ||
! | !Taso 13 | ||
! | !Taso 14 | ||
! | !Taso 15 | ||
|- | |- | ||
|[[File:town_hall_elves_11_cropped.png|120px]] | |[[File:town_hall_elves_11_cropped.png|120px]] | ||
Rivi 435: | Rivi 566: | ||
|[[File:01_town_hall_elves_15_cropped.png|120px]] | |[[File:01_town_hall_elves_15_cropped.png|120px]] | ||
|- | |- | ||
|colspan="6" style="font-size:12px;text-align:center;"|Klikkaamalla rakennustasoa, näet suuremman kuvan. | |||
|} | |} | ||
=== | |||
====Ihmisten rakennustasot ==== | |||
{| align=center | {| align=center | ||
! | !Taso 1 | ||
! | !Taso 2 | ||
! | !Taso 3 | ||
! | !Taso 4 | ||
! | !Taso 5 | ||
|- | |- | ||
|[[File:01_town_hall__humans_01_cropped.png|120px]] | |[[File:01_town_hall__humans_01_cropped.png|120px]] | ||
Rivi 452: | Rivi 586: | ||
|[[File:01_town_hall_humans_05_cropped.png|120px]] | |[[File:01_town_hall_humans_05_cropped.png|120px]] | ||
|- | |- | ||
! | !Taso 6 | ||
! | !Taso 7 | ||
! | !Taso 8 | ||
! | !Taso 9 | ||
! | !Taso 10 | ||
|- | |- | ||
|[[File:01_town_hall_humans_06_cropped.png|120px]] | |[[File:01_town_hall_humans_06_cropped.png|120px]] | ||
Rivi 464: | Rivi 598: | ||
|[[File:01_town_hall_humans_10_cropped.png|120px]] | |[[File:01_town_hall_humans_10_cropped.png|120px]] | ||
|- | |- | ||
! | !Taso 11 | ||
! | !Taso 12 | ||
! | !Taso 13 | ||
! | !Taso 14 | ||
! | !Taso 15 | ||
|- | |- | ||
|[[File:01_town_hall_humans_11_cropped.png|120px]] | |[[File:01_town_hall_humans_11_cropped.png|120px]] | ||
Rivi 476: | Rivi 610: | ||
|[[File:01_town_hall_humans_15_cropped.png|120px]] | |[[File:01_town_hall_humans_15_cropped.png|120px]] | ||
|- | |- | ||
|colspan="6" style="font-size:12px;text-align:center;"| Klikkaamalla rakennustasoa, näet suuremman kuvan. | |||
|} |
Nykyinen versio 24. heinäkuuta 2016 kello 15.59
|
Kaupungintalo
Merkitys
Kaupungintalo on kaupunkisi keskus ja toimii päävarastonasi. Suurin osa rakennuksista on liitettävä kaduilla kaupungintaloon, jotta ne muuttuvat toiminnallisiksi.
Rakennusta klikattaessa, avautuu tuotettujen resurssien luettelo. Kaupungintalo varastoi kolikoita, tarvikkeita ja tavaroita. Tavaroiden varastoinnilla ei ole rajoituksia. Kolikoiden ja tarvikkeiden varastokapasiteetin laajennus edellyttää kaupungintalon laajennusta.
Kaupungintalo tarjoaa myös muinaisesineiden ja tuotannon tehostusten yhteenvedon.
Tuotannon tehostus: Pelattaessa keräät mahdollisuuden lisätä pelin 9 tavaran tuotantoa. Pelin alussa olet saanut satunnaiset kolme tavaraa, joita voidaan tehostaa. Ne näkyvät listattuna Kaupungintalolla. Tuotannon tehostus edellyttää sen avaamista tutkimuspuussa sekä vastaavan Muinaisjäänteen keräämistä maailmankartalta.
Vaatimukset
Kaupungintalo on saatavissa heti pelin alussa. Tämän rakennuksen saamiseen ei liity vaatimuksia. Sitä voi siirtää, mutta sitä ei voi myydä eikä rakentaa uudelleen.
Kaupungintalon yhteenveto
Haltijoiden kaupungintalo
Ihmisten kaupungintalo
Rakennustasot
Haltijoiden rakennustasot
Taso 1 | Taso 2 | Taso 3 | Taso 4 | Taso 5 | |
---|---|---|---|---|---|
Taso 6 | Taso 7 | Taso 8 | Taso 9 | Taso 10 | |
Taso 11 | Taso 12 | Taso 13 | Taso 14 | Taso 15 | |
Klikkaamalla rakennustasoa, näet suuremman kuvan. |
Ihmisten rakennustasot
Taso 1 | Taso 2 | Taso 3 | Taso 4 | Taso 5 | |
---|---|---|---|---|---|
Taso 6 | Taso 7 | Taso 8 | Taso 9 | Taso 10 | |
Taso 11 | Taso 12 | Taso 13 | Taso 14 | Taso 15 | |
Klikkaamalla rakennustasoa, näet suuremman kuvan. |