Ero sivun ”Rajapinta” versioiden välillä
Hyppää navigaatioon
(Ak: Uusi sivu: Category:Help === HUD / Ylävalikko === Ylävalikosta (HUD) pääset tärkeimpiin ominaisuuksiin. 750px {| !Numero !Nimi !Kuvaus |- |align=center|1...) |
Ei muokkausyhteenvetoa |
||
Rivi 153: | Rivi 153: | ||
|align=center|Siirtotila | |align=center|Siirtotila | ||
|Klikkaamalla siirtopainiketta ja sen jälkeen rakennusta, rakennus tarttuu hiiren osoittimeen. Saat esille ruudukon. Ruudut, joihin rakennuksen voi siirtää näkyvät vihreänä ja punaisena, mikäli rakennusta ei voi siirtää. | |Klikkaamalla siirtopainiketta ja sen jälkeen rakennusta, rakennus tarttuu hiiren osoittimeen. Saat esille ruudukon. Ruudut, joihin rakennuksen voi siirtää näkyvät vihreänä ja punaisena, mikäli rakennusta ei voi siirtää. | ||
|} | |||
===Pikanäppäimet === | |||
Elvenarissa on joitakin pikanäppäimiä nopeuttamaan pelitoimintoja. Huomaathan, etteivät pikanäppäimet toimi kun kyseessä on tekstikenttä. | |||
{| | |||
!Pikanäppäin | |||
!Kuvaus | |||
|- | |||
|align=center|Escape | |||
|Sulkee ikkunan ja ottaa siirtymis- tai myyntitilan pois päältä | |||
|- | |||
|align=center|C | |||
|Takaisin kaupunkiin | |||
|- | |||
|align=center|W | |||
|Siirry maailmankarttaan | |||
|- | |||
|align=center|B | |||
|Avaa rakennusvalikon | |||
|- | |||
|align=center|R | |||
|Avaa tutkimuspuun | |||
|- | |||
|align=center|T | |||
|Avaa kauppiaan | |||
|- | |||
|align=center|M | |||
|Avaa viesti-ikkunan | |||
|- | |||
|align=center|N | |||
|Avaa ilmoitukset | |||
|- | |||
|align=center|H | |||
|Avaa sijoitusikkunan | |||
|- | |||
|align=center|A | |||
|Avaa muinaisten ihmieden valikon | |||
|- | |||
|align=center|F | |||
|Avaa seuran ikkunan | |||
|- | |||
|align=center|I | |||
|Avaa inventaarin | |||
|- | |||
|align=center|S | |||
|Avaa muinaisjäänteen sivun kaupungitalossa | |||
|- | |||
|align=center|E | |||
|Aktivoi naapuriavun | |||
|- | |||
|align=center|F | |||
|Avaa seuran katsauksen | |||
|- | |||
|align=center|Num. 1-8 | |||
|Aloittaa kohtaamiset provinsseissa | |||
|- | |||
|align=center|Num. 1-6 | |||
|Aloittaa työpajoissa tuotannon. (1 ollessa lyhyin tuotantoaika ja 6 korkein) | |||
|- | |||
|align=center|Num. 1-5 | |||
|Aloittaa tuotannon armeijan rakennuksissa. (1 on vasen yksikkö ja 5 on oikea yksikkö) | |||
|- | |||
|align=center|Num. 1-4 | |||
|Aloittaa tuotannon taika-akatemiassa. (1 on vasen yksikkö ja 4 on oikea yksikkö) | |||
|- | |||
|align=center|Num. 1-4 | |||
|Aloittaa tuotannon tehtaissa. (1 on lyhyin tuotantoaika ja 4 on korkein) | |||
|- | |||
|align=center|Nuolet | |||
|Nuolinäppäimiä voi käyttää maailmankartalla navigointiin | |||
|- | |||
|align=center|Nuolet | |||
|Ikkunoissa, joissa on useampi sivu, voit käyttää nuolinäppäimiä siirtyessäsi edelliselle (nuoli vasemmalle) ja seuraavalle (nuoli oikealle) sivulle. | |||
|- | |||
|align=center|Shift+nuolet | |||
|Ikkunoissa, joissa on useampi sivu, voit käyttää shift+nuolinäppäintä vasemmalle siirtyessäsi ensimmäiselle sivulle, ja shift+nuolinäppäintä siirtyessäsi viimeiselle sivulle. | |||
|- | |||
|align=center|Tabulaattori | |||
|Ikkunoissa, joissa on useampi välilehti, voit käyttää tabulaattorinäppäintä siirtyäksesi seuraavaan välilehteen ja shift+ tabulaattoria siirtyäksesi edelliselle välilehdelle | |||
|- | |||
|align=center|+ / NUM + | |||
|You can use + / NUM + zoomaa kaupunkiasi lähemmäksi | |||
|- | |||
|align=center| - / NUM - | |||
|You can use - / NUM - zoomaa kaupunkiasi kauemmaksi | |||
|} | |} |
Versio 16. tammikuuta 2017 kello 15.25
HUD / Ylävalikko
Ylävalikosta (HUD) pääset tärkeimpiin ominaisuuksiin.
Numero | Nimi | Kuvaus |
---|---|---|
1 | Rakentajat | Rakentajat vastaavat rakentamisesta ja rakennusten laajentamisesta. Klikkaa vihreää + vapauttaaksesi lisää rakentajia. |
2 | Väestö | Tästä näet käytettävissä olevan väestösi. |
3 | Kulttuuri | Tästä näet käytettävissä olevan kulttuurisi. |
4 | Kulttuuribonus | Tästä näet onko sinulla kulttuuribonusta sekä sen mahdolliset edut. |
5 | Tietopisteet | Voit kerätä jopa 10 tietopistettä. |
6 | Yhteenveto omaisuudesta | Lista saatavilla olevista omaisuuksistasi. |
7 | Kolikot | Tämän hetkinen kolikkojesi määrä. |
8 | Tarvikkeet | Tämän hetkinen tarvikkeidesi määrä. |
9 | Timantit | Tämän hetkinen saatavissa oleva Premium valuuttasi. Klikkaa vihreää + ostaaksesi lisää timantteja. |
Pelaajaprofiili
Numero | Nimi | Kuvaus |
---|---|---|
1 | Profiilikuva | Klikkaamalla tätä voit muokata profiilisi avatarta ja kaupunkisi nimeä. |
2 | Käyttäjätunnus | Tämä on käyttäjätunnuksesi. |
3 | Sijoitus | Tästä näet sijoituksesi. Klikkaamalla sitä näet kaikki sijoitukset. |
4 | Viestit | Klikkaamalla tätä voit vastaanottaa ja lähettää viestejä. |
5 | Tiedotteet | Klikkaamalla tänne näet "Naapuriavun" tiedotteet. |
Vaihtoehdot
Numero | Nimi | Kuvaus |
---|---|---|
1 | Kirjaudu ulos | Klikkaamalla tätä voit kirjautua ulos pelistä. |
2 | Zoomaa | Täällä voit zoomata kaupunkikarttaasi pienemmäksi ja suuremmaksi. |
3 | Koko näyttö | Klikkaamalla tänne pääset koko näyttö tilaan. |
4 | Tuki | Pikalinkki foorumiin ja tukeen. |
5 | Musiikki | Täältä voit asettaa taustamusiikin päälle tai pois päältä. |
6 | Äänet | Täällä voit asettaa äänet päälle tai pois päältä. |
7 | Lisäasetukset | Täältä voi ottaa "Timanttien ostovahvistuksen" pois päältä, asettaa kaupunkianimaatiot päälle ja pois päältä sekä vähentää taistelun graafisia tehosteita. |
Alavalikko
Numero | Nimi | Kuvaus |
---|---|---|
1 | Rakennusvalikko | Alavalikon rakennus –painikkeen klikkaus avaa rakennusvalikon.
Rakennukset on järjestetty eri kategorioihin ja voit valita ne välilehdistä. |
2 | Tutkimuksen valikko | Klikkaamalla tänne pääset tutkimusvalikkoon ja tutki uusia tekniikoita. |
3 | Maailmankartta | Klikkaamalla tänne pääset maailmankarttaan. Tutustu siihen ja kerää muinaisjäänteitä. |
4 | Kauppias | Klikkaamalla tänne pääset tekemään kauppaa naapureidesi kanssa. |
5 | Myyntitila | Suurin osa rakennuksistasi on myytävissä. Klikkaa tänne ja ota myyntitila käyttöön. |
6 | Siirtotila | Klikkaamalla siirtopainiketta ja sen jälkeen rakennusta, rakennus tarttuu hiiren osoittimeen. Saat esille ruudukon. Ruudut, joihin rakennuksen voi siirtää näkyvät vihreänä ja punaisena, mikäli rakennusta ei voi siirtää. |
Pikanäppäimet
Elvenarissa on joitakin pikanäppäimiä nopeuttamaan pelitoimintoja. Huomaathan, etteivät pikanäppäimet toimi kun kyseessä on tekstikenttä.
Pikanäppäin | Kuvaus |
---|---|
Escape | Sulkee ikkunan ja ottaa siirtymis- tai myyntitilan pois päältä |
C | Takaisin kaupunkiin |
W | Siirry maailmankarttaan |
B | Avaa rakennusvalikon |
R | Avaa tutkimuspuun |
T | Avaa kauppiaan |
M | Avaa viesti-ikkunan |
N | Avaa ilmoitukset |
H | Avaa sijoitusikkunan |
A | Avaa muinaisten ihmieden valikon |
F | Avaa seuran ikkunan |
I | Avaa inventaarin |
S | Avaa muinaisjäänteen sivun kaupungitalossa |
E | Aktivoi naapuriavun |
F | Avaa seuran katsauksen |
Num. 1-8 | Aloittaa kohtaamiset provinsseissa |
Num. 1-6 | Aloittaa työpajoissa tuotannon. (1 ollessa lyhyin tuotantoaika ja 6 korkein) |
Num. 1-5 | Aloittaa tuotannon armeijan rakennuksissa. (1 on vasen yksikkö ja 5 on oikea yksikkö) |
Num. 1-4 | Aloittaa tuotannon taika-akatemiassa. (1 on vasen yksikkö ja 4 on oikea yksikkö) |
Num. 1-4 | Aloittaa tuotannon tehtaissa. (1 on lyhyin tuotantoaika ja 4 on korkein) |
Nuolet | Nuolinäppäimiä voi käyttää maailmankartalla navigointiin |
Nuolet | Ikkunoissa, joissa on useampi sivu, voit käyttää nuolinäppäimiä siirtyessäsi edelliselle (nuoli vasemmalle) ja seuraavalle (nuoli oikealle) sivulle. |
Shift+nuolet | Ikkunoissa, joissa on useampi sivu, voit käyttää shift+nuolinäppäintä vasemmalle siirtyessäsi ensimmäiselle sivulle, ja shift+nuolinäppäintä siirtyessäsi viimeiselle sivulle. |
Tabulaattori | Ikkunoissa, joissa on useampi välilehti, voit käyttää tabulaattorinäppäintä siirtyäksesi seuraavaan välilehteen ja shift+ tabulaattoria siirtyäksesi edelliselle välilehdelle |
+ / NUM + | You can use + / NUM + zoomaa kaupunkiasi lähemmäksi |
- / NUM - | You can use - / NUM - zoomaa kaupunkiasi kauemmaksi |